Выбирая в качестве площадки для продажи товаров такой популяр
Як для товарів відкрити Європу?
29.10.21Кожен виробник і продавець мріє вийти на преміальний європейський ринок. Зробити це завжди було непросто, а з липня 2021-го, коли почав діяти новий регламент, правила гри стали ще жорсткішими. Наявність маркування СЕ перестало працювати як пропускний квиток продукції. До нього в ЄС тепер необхідна ще й відповідальна особа. Хто це, який у неї функціонал і навіщо взагалі потрібне маркування, розберемося у цьому матеріалі.
Серйозний аргумент
Маркування СЕ є спеціальним знаком, який підтверджує проходження продукцією процедури відповідності із законодавством Європейського союзу – основним вимогам директив і стандартів. У дослівному перекладі Conformité Européenne з французької мови означає «європейська відповідність».
Фактично знак СЕ повідомляє покупцеві, що виробник гарантує та готовий відповідати за дотримання прийнятих норм з питань здоров'я, безпеки, продуктивності й захисту навколишнього середовища.
Чи зобов'язані всі його наносити?
Якщо дія директив або правил ЄС стосується продукції, то відповідне маркування на неї повинне бути нанесене обов'язково. Якщо його немає, то розміщення знака СЕ суворо заборонено. Тому необхідно досконально вивчити дану документацію. Можна почати з винятків, що не потрапляють під дії директив.
Які моменти обов'язково врахувати? По-перше, нерідко відносно одного товару поширюються дії відразу декількох директив. По-друге, маркування взагалі не говорить про те, що продукція була випущена у ЄС. Вона лише схвалена для реалізації у ньому. По-третє, знак СЕ гарантує не високу якість товару, а прийнятну безпеку.
Акцент на дотримання директив
Як було зазначено вище, питання нанесення маркування залежить від попадання товару у зону дії відповідної директиви чи регламенту. В ЄС їх передбачено більше ніж 20. Наприклад, є директива «Машинне обладнання» (2006/42/EC) або «Безпека іграшок» (2009/48/EC). І так для кожної з галузей: енергетичні продукти, газові прилади, піротехнічні вироби, прилади для зважування, медичні вироби тощо.
Проблема полягає у тому, що назва документа не завжди точно визначає, на які товари він поширює свою дію. Так, сонцезахисні окуляри маркуються згідно з Регламентом про засоби індивідуального захисту, тому що вони захищають очі від ультрафіолету. Водночас вищезгадана директива по машинному обладнанню містить у собі й 3D-принтери. І таких прикладів безліч.
Дізнатися, чи потрібне маркування того чи іншого товару, можна двома способами. Найочевидніший – досконально вивчити самостійно директиви (повний їх зміст можна знайти на таких спеціалізованих ресурсах, як EUR-LEX). Найпростіший і надійний – звернутися за професійною допомогою до організації, що спеціалізується на сертифікації.
Географія дій СЕ
Говорячи про важливість маркування, потрібно розуміти, що його діапазон дії виходить за межі ЄС. Знак СЕ визнається на території всієї Європейської економічної зони (ЄЕЗ). Остання включає до свого складу 27 держав членів ЄС, а також Норвегію, Ісландію та Ліхтенштейн. Примітно, що у цьому випадку список доповнюють також Швейцарія разом з Туреччиною. Перша країна, оскільки входить в єдиний європейський ринок, а друга – виконала основні директиви за вимогами нанесення маркування.
Таким чином, наявність у товару знака СЕ відкриває йому потенційний доступ до ринку 32 країн.
Відповідальна особа
Як ми вже відзначали, з 16 липня 2021 року для реалізації товарів в Європі одного маркування СЕ стало недостатньо. З'явилася вимога про наявність Responsible Person (відповідальної особи), контакти якої також повинні наноситися на етикетку продукту. Такий статус може бути наданий певним категоріям організацій, які мають реєстрацію в ЄС.
Відповідальна особа
|
— Виробник — |
За умови реєстрації на території ЄС |
— Імпортер — |
||
— Офіційний представник — |
||
— Постачальник послуг фулфілменту — (компанія «Амазон») |
Функціонал відповідальної особи доволі важливий і великий. Вона зобов'язана підготувати декларацію відповідності продукту, а також забезпечити надання всієї необхідної документації від виробника про відповідність товару чинним нормам. Перед владою на Responsible Person лежить також відповідальність щодо інформування про можливі ризики, пов'язані з продуктом. Відповідальна особа зобов'язана брати участь у контролі ринку та у разі виявлення невідповідності забезпечити з боку виробника її усунення чи проведення коригувальних заходів.
Відповідаємо вимогам Amazon
Оскільки Amazon Europe згодна виступати на європейському просторі у ролі Responsible Person своїх продавців, розглянемо її ставлення до питань маркування.
Для всіх своїх європейських майданчиків «Амазон» однозначно вимагає наявності на продуктах знака СЕ, якщо це передбачено нормативними базами ЄС. Поки правило поширюється й на Великобританію, попри її вихід з Союзу. Тому з великою ймовірністю Amazon запросить у свого продавця документи, що підтверджують наявність маркування СЕ. Йдеться про декларації відповідності та характеристики якості, технічний файл, сертифікати, звіти про лабораторні випробування та керівництво.
Тут важливо відзначити, що у більшості випадків маркування СЕ – це самосертифікація. Лише для тестування певних товарів потрібне залучення органу з сертифікації. Головне, щоб у вас було необхідне для передбачених випробувань обладнання. В іншому випадку маркування віддають на аутсорсинг. Amazon, до речі, пропонує списки експертів і відповідних лабораторій по ЄС.
Не допускаємо поширених помилок
Займаючись питаннями маркування СЕ, продавці нерідко припускаються помилок, внаслідок неправильного розуміння змісту певних документів. Так, одні вважають, що наявність сертифіката СЕ від виробника робить цю процедуру необов'язковою. На жаль, даний документ є лише невіддільною частиною підтверджувальної інформації, яка вам буде потрібна для оцінки відповідності.
Ще одна часта помилка – ставити знак рівності між декларацією відповідності та сертифікатом СЕ. Завжди пам’ятайте, що декларація – це документ, який підписує ваша відповідальна особа на ринку ЄС.
Питання:
– Бачив знак СЕ на китайському товарі, це говорить, що він пройшов оцінку відповідності європейським директивам?
Відповідь:
– Так, китайські виробники для виходу на ринок ЄС наносять маркування на свої товари. Але тут потрібно бути уважним і не сплутати знак Conformité Européenne з China Export. Звертайте увагу на проміжок між буквами: у першому випадку він буде не таким щільним.